Pages

Friday, October 28, 2011

Ayse's Style

Meet Ayse (pronounced Aishe), una Bellisima ViolinistaAyse was born in Turkey in a spiritual city named Bursa. She decided to start wearing hijab at the age of 13. Little did she know, she would face many obstacles with her decision. A few years down the road, she was faced with the hijab ban. 

What was she to do? She wanted to get an education. She wanted to live up to her dreams. But she was not willing to sacrifice her faith and her beliefs. There was only one solution. She was going to leave the country she loved and go get her education elsewhere.

"When God closes a door, somewhere He will open a window," she thought, as she pulled the door behind her and said her farewells.

Ayse wearing her own design
Aysenin kendi  tasarimi

Bosnia became Ayse's new home. Yes, she was away from her family, but she tried to concentrate on her studies. She decided if it was meant for her to be in this new country, then she might as well learn the language and enjoy her surroundings.

She observed the beauty of her Creator in a new land. She smelled the sweet aroma of the flowers around her.


She traveled to see the mesmerizing views of Bosnia and Sarajevo. 


As she tasted the water of a new land, she remembered her Lord, and thanked Him for creating water to relinquish her thirst.She sat there still by the lake.


And watched the waterfall up close.


With friends and family far away, and not much else to do, she decided to take up photography as a new hobby. She couldn't physically bring her family to Bosnia, but she could take them with her to the places she visited by capturing them on camera.During her stay of 4 years, she traveled,Continued to play the violin,Tried different foods,Traveled some more,Took some more pictures,


and drank lots and lots of Turkish coffee :-)


She tried to occupy her time with studying and the city, but sometimes time just stood still.Ayse decided that she would study so hard that she would finish a 5 year program in 4 years while double majoring in psychology and economics. 

"I know I can do this", she said, "I can push myself harder and finish quicker to go back to my family and friends."


Ayse wearing her own design
Ayse'nin kendi tasarimi

And so she did! With the help of Allah, she worked hard and finished her school in 4 years.

It was now time to get her diploma. She walked on stage happy and proud to have accomplished her dreams without giving up! Ayse graduated as the salutatorian of her class!!!"Alhamdulilah!", she exclaimed! "Today is the happiest day of my life! Look mom and dad, I did it! We did it!!!"


Ayse is now happily back in Bursa with her family. She is continuing to take lessons at the School of Music while she continues to play her Violin and Ney (an Ottoman Turkish Flute). She has taken her photography hobby in o a more professional business named Sarajka Photography.
Ayse also enjoys designing her own clothes with the help of her 2 older sisters who are professional pattern makers. She says the fact that she grew up in a house full of girls, watching them sketch beautiful hijabi clothes helped her find her own unique style.

We wish Ayse the best in her endeavors and congratulate her on proudly wearing hijab and not giving up! We thank Ayse for letting us share her amazing story with all of you.

{Ayse's story in Turkish for our Turkish followers}

Turk okurlarimiz icin Ayse'nin hikayesi:

Kalın vatkalı, karpuz kollu kıyafetlerin giyilidiği o 80'li yılların tam da sonunda, 28 mayıs 1989'da Bursa'da dünyaya geldi Ayşe K. hanım... 13 yaşında başörtüsüyle tanıştı lâkin nereden bilecekti ki 28 şubat süreci diye bir canavar dişlerini biliyormuş ensesinde... Lisede başörtülü okumayı becerebilse de, üniversitede eğitim görebilmek için payına hicret düştü ve Bosna yollarına düştü bundan 4 yıl önce.... Sonra başladı Sarajka'nın serüveni.. ( Not: Sarajka boşnakça bir kelime olup SARAYKA diye okunur... Sarajka : Sarajevo(Saraybosna)'lı bayan anlamına gelir. Sarajevo zaman zaman kısaca Saraj (Saray) diye anılır. Sarajka'da bu takdirde SARAY'LI KIZ anlamına gelir... :))5 yıllık eğitim veren bu kurumda hızlı hızlı koşarak 4 yıl süre içerisinde psikoloji ana dalında (ekonomi yan dal; minor) fakülte ikincisi olarak eğitimini tamamladı. Sonra vatanına döndü... Şu anda Bursa belediye Konservatuarı'nda türk sanat müziği alanında müzik eğitimine devam ediyor. 4 yıldır ney üflüyor ve yaklaşık 9 ay öncesinden bu yana keman çalmaya çalışıyor. 13 yıldır müziğe ilgi duymasına rağmen, henüz profesyonel anlamda müzik eğitimi almaya başladı, öncesinde hiç bir profesyonel kursa ya da kuruma başvuracak fırsatı olmadı. Bunun dışında test çözen ve tost yiyen bir eğitim sisteminin parçası olduğundan ötürü akademik kariyerine devam etmek için Ales ve kpds deneme testleri ile boğuşuyor :)


Kıyafet tarzına değinecek olursak, Ayşe hanımın iki ablası modelist olarak tekstil firmalarında çalışıyor. Bunun dışında boy boy güzel kıyafetli barbie bebek gibi kızların resimlerinin çizildiği bir evde büyüdü ayşe :) hep o güzel kıyafetleri çizerken ablalarını gördü. Lise çağlarında o da kıyafetler dikiyordu, üniversite'ye başladıktan sonra pek fazla dikiş dikmeye zaman bulamadı. Kıyafetlerini tasarlasa da dikmek için ablasıyla beraber çalışıyorlar :) {resim yukarida}

 
Ayrıca siyah basortulu resminde bulunan başörtü bağlama tarzını da bizzat kendisi tasarlamıştır:) bu tasarımın adını da "BOSTURK" olarak vermiştir. sebebi ise bu tarzın biraz boşnakların tarzı biraz da türklerin tarzından çizgiler içermesidir. Kıyafet seçimlerinde sıradan ve sürüden olmayı hiç sevmemiş olan bu ayşe hanım, ablalarının da yardımıyla kendince bir çizgide renklerin uyumuyla dansedip birşeyler çıkarmaya çalışıyor..

4 comments: